18.02.2014 in Aktualności, Festiwale by adminka 0

Po dwóch latach powrócił Festiwal Filmoffo

Po dwóch latach przerwy wymuszonej remontem obiektu kina, powrócił Festiwal Kina Offowego Filmoffo.

Kolejna, siódma już edycja tego wydarzenia, odbyła się w dniach 17–22 lutego 2014 roku. Jest to nowość w stosunku do dotychczasowych edycji które trwały każdorazowo dwa dni. Tym razem festiwal trwał niemal cały tydzień.
Wydarzenia festiwalowego weekendu poprzedziła prezentacja dwóch cykli filmowych. Od poniedziałku do czwartku o godz. 18:00 można było zobaczyć zestaw filmów pod wspólnym hasłem „LAF na FILMOFFO” – pokazy przygotowane we współpracy z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu – partnerem Festiwalu Filmoffo. Były to cztery projekcje prezentujące kinematografie z różnych stron świata – Islandii, Kuby i z Rosji.
Również w dniach 17-20 lutego, ale o godzinie 20:00, prezentowany był cykl „WIELKIE KINO W MAŁYM MIEŚCIE” – najciekawsze festiwalowe filmy ubiegłego roku, wyświetlane i nagradzane na najważniejszych filmowych imprezach świata. Cykl rozpoczął zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” w reżyserii Abdellatifa Kechiche.

Weekend festiwalowy – 21–22 lutego – to projekcje filmów niezależnych rywalizujących w konkursie o statuetkę Złotego Jeża przyznawaną przez publiczność obecną na pokazach. W tym roku 17 filmów konkursowych zostało wyselekcjonowanych spośród 65 filmów nadesłanych z całej Polski, a także z zagranicy (w konkursie prezentowany był m.in. szwedzki krótkometrażowy musical). Jak zawsze były to zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne. Amatorskie i studenckie. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymuje też nagrodę finansową w wysokości 1 tys. zł. A festiwalowa publiczność główną nagrodę przyznała filmowi „Bohater” w reż. Almy Asuai, Olgi Winiarczyk, Marcina Kasicy.
Jednak Filmoffo to nie tylko filmy. Tradycją festiwalu stały się koncerty najlepszych zespołów polskiej sceny alternatywnej. W piątek festiwalowa publiczność zobaczyła koncert grupy SKUBAS, a dzień później, na zakończenie imprezy wystąpił Wojtek Mazolewski Quintet.

W ramach festiwalu odbyły się też wydarzenia towarzyszące: wystawa IKONY KINA – prace wykonane w technice batiku prezentujące wizerunki najsłynniejszych filmowych postaci, a także na spotkanie z Agatą Królikowską – reżyserką, scenarzystką, podróżniczką i autorką bloga Wszystkie jazdy Gacka.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Opole Lubelskie, Opolskie Centrum Kultury i nieformalna grupa Sorry Film Polska.

Powiązane Wpisy
This article has No comments

Dodawanie komentarzy wyłączone

copyright 2008-2010 MULTIMEDIAOFF | some text here if you want

Using AcosminGAZZETE designed by Acosmin Premium

  • Facebook